Odstąpię termin… – czyli o co tak naprawdę chodzi?

Odkąd planuję ślub bacznie śledzę wiele grup tematycznych na Facebooku. Pozwalają one na wymianę między przyszłymi i byłymi Pannami Młodymi doświadczeń, pomysłów i inspiracji. Pomimo tego, że moja tablica, (przynajmniej takie mam wrażenie), od roku żyje tylko ślubami, to bardzo chwalę sobie te grupy 🙂 To dzięki nim  zebrałam wiele inspiracji i do tego zakupiłam piękną ozdobę – 100% handmade 😉 Ale dziś nie o tym 😉

Niejednokrotnie w ramach postów publikowanych na grypach ślubnych można spotkać, dla jednych niepokojące, a dla innych niczym „gwiazdka z nieba” wpisy o treści:

Odstąpię termin…sali, fotografa, zespołu, kamerzysty, DJ’a…

W życiu bywa różnie. Jedni swój wielki dzień muszą odwołać lub przełożyć, ale inni dzięki temu nie muszą czekać trzy lata by ich wymarzona sala się zwolniła 😉

 

Odstąpię termin… – czyli o co tak naprawdę chodzi?

Nie byłabym sobą, gdybym w takich wpisach nie widziała od razu kwestii prawnych i umowy 😀 Tak to już jest w tym zawodzie, nawet jak nie chcesz to i tak do każdej sytuacji znajdziesz paragraf 😀

Wyobraź sobie sytuację:

Zawarłeś umowę z salą na organizację wesela. Niemały zadatek zapłacony, a tu nagle fantastyczna propozycja pracy dla Twojego przyszłego męża – kontrakt na rok na drugim końcu świata…Na odległość można wprawdzie wszystko zorganizować, ale dochodzicie do wniosku, że lepiej na spokojnie… gdy narzeczony będzie blisko…gdy i budżet nieco się podreperuje…i marzenie o pięknej dekoracji z żywych kwiatów nie będzie już takie odległe…zorganizować Wasz dzień 😉 Po długich rozmowach decydujecie się odłożyć ślub w czasie. Pozostaje jednak umowa z salą, z której rezygnacja wiązać się będzie z utratą zadatku. Szkoda trochę tych kilku tysięcy…Wpadacie zatem na fantastyczny pomysł – odstąpimy termin innej parze!

Skutkiem Waszego odstąpienia terminu innej parze ma być to, że inna para wejdzie w Wasze miejsce w umowie z salą płacąc Wam tyle ile Wy zapłaciliście właścicielowi sali zadatku. Mówiąc najprościej: takie „przeniesienie umowy” na inną parę…Trochę jak sprzedaż własnego terminu ale jednak nieco inaczej…

 

Przelew wierzytelności

Pewnie niejedna z Was słyszała o cesji – jest to potoczna nazwa dla uregulowanego w Kodeksie Cywilnym przelewu wierzytelności. Przelew wierzytelności polega na przeniesieniu wierzytelności, czyli ogółu przysługujących Tobie uprawnień wynikających z umowy, z Ciebie jako strony tejże umowy na inną osobę trzecią.

Czyli co? W omawianym przypadku wystarczy, że zawrzesz umowę cesji z nową parą, która zapłaci Ci za odstąpienie terminu tyle ile wpłaciłeś zadatku właścicielowi sali i temat zakończony?

Niestety nie! Byłoby zdecydowanie za prosto 😉

 

Umowa dwustronnie zobowiązująca

Umowa o organizację wesela jest umową dwustronnie zobowiązującą. Właściciel sali zobowiązuje się zorganizować dla Was przyjęcie w określonym, miejscu czasie, z określonym menu i za określoną cenę za talerzyk, Wy zaś zobowiązujecie się zapłacić za organizację tego przyjęcia. Wasze wzajemne świadczenia są ekwiwalentne i zależne od siebie, a każda strona jest jednocześnie i dłużnikiem, i wierzycielem drugiej strony.

Jeśli zatem przeniesiesz w drodze cesji (przelewu wierzytelności) na inną parę przysługujące Tobie prawa z tej umowy to i owszem ta druga para będzie miała prawo do Twojego terminu w tej sali, ale właściciel sali wciąż może mieć roszczenie do Ciebie o zapłatę ceny…A chyba nie o to do końca chodzi…

 

Przeniesienie długu

Aby przenieść dług ciążący na Tobie względem właściciela sali, wynikający z umowy, musisz na to uzyskać zgodę drugiej strony, czyli w tym przypadku właściciela sali. Pamiętaj jednak, że zarówno zgoda wierzyciela (w tym przypadku właściciela sali) jak i sama umowa o przejęciu długu powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie.

Jak zatem skutecznie odstąpić termin komuś innemu?

Aby skutecznie odstąpić termin innej parze należy zawrzeć jednocześnie umowę przelewu wierzytelności i przejęcia długu. W takim przypadku najlepiej będzie zatem zawrzeć trójstronną umowę pomiędzy Tobą, właścicielem sali oraz nową parą.

Zweryfikuj treść umowy

Co ważne, umowa którą chcesz przenieść może zabraniać Ci cesji praw zatem warto sprawdzić czy takie odstąpienie terminu w ogóle będzie możliwe.

A jak bezpiecznie „odkupić” termin?

Jeśli w naszym przypadku jesteś po stronie tej pary, która „odkupuje” termin powyższe rozwiązanie z zawarciem trójstronnej umowy jest też rozwiązaniem dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że będziesz wchodzić w całość ustaleń, które poczyniła para odstępująca termin. Jeśli zależy Ci na tym by w umowie znalazły się interesujące Ciebie kwestie musisz sama sobie tego dopilnować.

Zanim zatem odkupisz termin i podpiszesz trójstronną umowę dokładnie zapoznaj się z warunkami umowy, w którą wchodzisz, a jeśli chcesz coś w niej zmienić to negocjuj!

Spokojnie, i w takim przypadku przychodzimy Ci z pomocą 🙂 O tym na co warto zawrzeć w umowie z:

1. salą znajdziesz TUTAJ;

2. fotografem znajdziesz TUTAJ;

3. zespołem znajdziesz TUTAJ.

Kinga

Podstawa prawna:

art. 509, art. 519, art. 522 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny tj. z dnia 9 lutego 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 459)