Ślub i wesele w czasie koronawirusa #zostanwdomu

Od kilku dni Polska żyje informacjami na temat liczby zakażeń i rozprzestrzeniania się koronawirusa, a przyszłe Panny Młode zadają sobie pytania „co z naszym ślubem?”, „jak będzie wyglądać nasze wesele w czasie koronawirusa?”.

Do niedawna większość z Was jeszcze zgodnie mówiła, że „żaden koronawirus nie pokrzyżuje im ślubnych planów i nie mają zamiaru nic zmieniać”.  Wierz mi, że jakiś czas temu same walczyłybyśmy o nasz wielki dzień…

Dziś jednak sytuacja wygląda inaczej.

 

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego

Wczoraj popołudniu pojawiła się informacja, że Urząd Stanu Cywilnego w Koszalinie (zachodniopomorskie) ze względu na stan zagrożenia epidemicznego wprowadził od 13 do 28 marca obostrzenia dotyczące ceremonii zawarcia związku małżeńskiego. Zgodnie z informacją podaną przez koszaliński magistrat śluby w Urzędzie Stanu Cywilnego będą odbywały się przy ograniczonej liczbie osób. Oprócz pary młodej mogą w niej uczestniczyć świadkowie, ewentualnie rodzice oraz jedna osoba, która na uroczystości będzie robiła fotorelację. Państwo Młodzi oraz goście nie będą również mogli wypić tradycyjnej lampki szampana w Urzędzie. Niewykluczone, iż podobne środki ostrożności wprowadzą pozostałe Urzędy Stanu Cywilnego.

Dziś sytuacja wygląda jeszcze inaczej, a to za sprawą Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Rozporządzenie), które wprowadziło  w okresie od 14 marca 2020 r. do odwołania stan zagrożenia epidemicznego, który zmienia naszą rzeczywistość. Zgodnie z Rozporządzeniem decyzję o rodzaju i formie wprowadzanych ograniczeń (…), podejmuje kierownik urzędu administracji publicznej lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym, zawiadamiając o tych ograniczeniach, w drodze ogłoszenia, na stronie podmiotowej urzędu lub jednostki, a także przez wywieszenie ogłoszenia w siedzibie urzędu lub jednostki.

Czyli tak naprawdę jakie ograniczenie zostaną wprowadzone w Urzędzie Stanu Cywilnego, w którym masz zaplanowaną ceremonię zależy od danego urzędu. Doświadczenie pokazuje, że takie informacje sprawnie zamieszczane są na stronach urzędów, zatem tam szukaj informacji, jeśli to nie przyniesie skutku podejmij kontakt telefoniczny.

 

Ślub kościelny

W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzono ograniczenia zgodnie z którym w trakcie sprawowania kultu religijnego na danym terenie lub w danym obiekcie może znajdować się łącznie, zarówno wewnątrz i na zewnątrz pomieszczenia, nie więcej niż 50 osób, wliczając w to uczestników i osoby sprawujące kult religijne.

Oznacza to, że jeśli bierzesz ślub kościelny w okresie obowiązywania zagrożenia epidemicznego, w kościele może być nie więcej niż 50 osób (wliczając w to księdza, organistę i ministrantów).

Wesele w czasie koronawirusa

Tutaj niestety spotkasz się z największymi trudnościami..

W okresie obowiązywania Rozporządzenia zostało ustanowione ograniczenie polegające na całkowitym zakazie prowadzenia działalności przez przedsiębiorców polegającej m.in. na

1. przygotowaniu o podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywania na miejscu , z wyłączeniem realizacji usługi polegającej na przygotowaniu i podawaniu żywności na wynos lub jej przygotowaniu i dostarczaniu oraz działalności restauracyjnej lub barowej prowadzonej w środkach transportu, wykonywanej przez oddzielne jednostki;

2. związanej z organizacją, promocją lub zarządzaniem imprezami takimi jak targi, wystawy, kongresy, konferencje, spotkania (…);

3. związanej z konsumpcją i podawaniem napojów (…);

4. związanej z prowadzeniem obiektów noclegowych turystycznych i miejsc krótkotrwałego zakwaterowania (…);

5. związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej (…), w szczególności polegającej na prowadzeniu miejsc spotkań, klubów, w tym klubów tanecznych i klubów nocnych oraz basenów, siłowni, klubów fitness.

Oznacza to, że w okresie obowiązywania Rozporządzenia (a obowiązuje ono do odwołania) sala, restauracja lub hotel mają całkowity zakaz prowadzenia działalności zatem nie mogą zorganizować Twojego wesela.

Jest to sytuacja nadzwyczajna, na którą nie macie wpływu ani Wy, ani restauracje, w których zaplanowaliście przyjęcia.

Podejmowane działania o charakterze prewencyjnym mają na celu zaprzestanie rozprzestrzeniania się wirusa. Im bardziej będziemy stosować się do zaleceń, tym większa szansa, że sytuacja zostanie sprawnie opanowana, a stan zagrożenia epidemicznego zostanie jak najszybciej odwołany, co pozwoli aby Wasze śluby i wesela odbyły się planowo.

Pamiętaj, że jesteś odpowiedzialny za siebie i za innych.

Postępuj odpowiedzialnie i #zostanwdomu

Olga

 

Podstawa prawna:

Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2020 r. poz. 433).