Kobieta zmienną jest – jak zrezygnować z sukni ślubnej?

Każda mała dziewczynka marzy o tym, by kiedyś stanąć przed ołtarzem u boku swojego księcia z bajki w pięknej białej sukni…Nie każdej udaje się jednak od razu trafić na księcia z bajki ;), a co dopiero od razu trafić na tą jedyną suknię ślubną i dotrwać w wyborze do najszczęśliwszego dnia w życiu kobiety – dnia ślubu, w którym wstaje i wie w co się ubierze… 😉

Może sprawdza się w tym przypadku przysłowiowe „kobieta zmienną jest”, a może… wybierając suknię ślubną dajemy się ponieść chwilowym emocjom, trendom, przekonywującej ekspedientce w salonie sukien ślubnych, czy gronie naszych doradczyń, które nie wyobrażają sobie nas w niczym innym niż np. suknia księżniczka, z „kilkoma” drobnymi ozdobnikami (odrobina falbanek na rękawkach, jakiś paseczek dodatkowy w talii najlepiej z kryształków i kokardką na plecach, i ciut koronki może tu, tu i jeszcze tu…aaaa…i jeszcze koniecznie dodatkowe warstwy tiulu ;))…

Umowa o uszycie sukni ślubnej – umowa o dzieło

Jeśli Twoja suknia ślubna ma zostać uszyta zgodnie z wybranym przez Ciebie projektem i na dokładne Twoje wymiary to pomiędzy Tobą, a krawcową bądź salonem zostanie zawarta umowa o dzieło, której rezultatem będzie ta konkretnie wybrana przez Ciebie suknia ślubna.

Czy można odstąpić od umowy o uszycie sukni ślubnej (umowy o dzieło)?

Kobieta zmienną jest…to co podoba się nam dziś nie koniecznie będzie podobać się za pół roku szczególnie, gdy wymaga się od Ciebie zamówienia sukni ślubnej z co najmniej kilku miesięcznym wyprzedzeniem.

Załóżmy, że suknia wybrana, umowa o jej uszycie podpisana, a Ty po kilku miesiącach natrafiasz na model, który skradł Twoje serce bardziej i po nocach namysłów chcesz zrezygnować z pierwszej sukienki.

Informacje o możliwości rezygnacji przez Ciebie z sukni ślubnej (odstąpienia od umowy) bez podania przyczyny mogą zostać zawarte w samej umowie, którą zawarłeś z krawcową czy salonem. Koniecznie przeczytaj zatem dokładnie samą treść zawartej przez Ciebie umowy, a być może tam znajdziesz odpowiedź na to czy możesz z sukni zrezygnować i z czym to się będzie dla Ciebie wiązać.

A jeśli w umowie nie ma nic na temat możliwości rezygnacji z sukni ślubnej?

Jak ustaliłyśmy, umowa o uszycie sukni ślubnej będzie umową o dzieło, co oznacza, że poza samymi postanowienia zawartymi w treści umowy o uszycie sukni ślubnej, zastosowanie do tej umowy znajdą również przepisy Kodeksu Cywilnego dotyczące umowy o dzieło.

Zgodnie zaś z Kodeksem Cywilny dopóki dzieło nie zostało wykonane (suknia nie została uszyta) od umowy o dzieło można odstąpić, czyli zrezygnować z sukni bez podawania przyczyn, czyli możesz po prostu się rozmyślić ale tylko wtedy, gdy suknia nie jest jeszcze gotowa.

Gdy suknia została już dla Ciebie uszyta i jest zgodna z projektem oraz wymiarami (zamówieniem) suknię musisz odebrać, a wynagrodzenie zapłacić zgodnie z zasadą – umów należy dotrzymywać.

Jakie konsekwencje wiążą się z odstąpieniem od umowy o uszycie sukni ślubnej (umowy o dzieło)?

Wiesz już, że dopóki suknia nie jest gotowa do odbioru możesz zmienić zdanie i z sukni zrezygnować, ale…niestety nie obejdzie się bez konsekwencji, przecież ktoś już pewnie jakieś prace poczynił by uszyć dla Ciebie suknię.

Kodeks Cywilny stanowi, że:

Dopóki dzieło nie zostało ukończone, zamawiający może w każdej chwili od umowy odstąpić płacąc umówione wynagrodzenie. Jednakże w wypadku takim zamawiający może odliczyć to, co przyjmujący zamówienie oszczędził z powodu niewykonania dzieła.”

Co to oznacza dla Ciebie?

Możesz zrezygnować z uszycia sukni ślubnej, ale powinnaś zapłacić krawcowej ustaloną cenę za tą suknię. Jedynym Twoim „ratunkiem” na obniżenie tej ceny jest możliwość odliczenia tego co krawcowa zaoszczędziła nie szyjąc jej dla Ciebie w całości.

To co zaoszczędziła – czyli ile?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego po jakim czasie od zawarcia umowy zrezygnujesz z sukni ślubnej i jakie będzie stan zaawansowania prac nad nią, w tym również to czy potrzebne do uszycia Twojej sukni materiały zostały zakupione.

Czy krawcowa ma obowiązek wydać mi to co do czasu rezygnacji dla Ciebie uszyła?

Aktualnie prawnicy stoją na stanowisku, że w przypadku gdy zrezygnujesz z sukni ślubnej i zapłacisz wynagrodzenie krawcowej (odliczając ewentualnie to co krawcowa zaoszczędziła) to krawcowa powinna wydać Ci to za co zapłaciłaś, czyli np. niedokończoną suknię ślubną.

A co z zapłaconym zadatkiem bądź zaliczką za suknię?

Szczegółowe informacje na temat zadatku bądź zaliczki znajdziesz TUTAJ,

Jak odstąpić od umowy o uszycie sukni ślubnej (umowy o dzieło)?

Oświadczenie o rezygnacji z sukni ślubnej powinnaś skierować do krawcowej bądź salonu, w którym suknię zamówiłaś. Najlepiej będzie gdy takie oświadczenia złożysz na piśmie z potwierdzeniem jego odebrania przez krawcową/salon by mieć dowód, że faktycznie dowiedział się o Twojej rezygnacji. Nie musisz podawać przyczyn odstąpienia od umowy (rezygnacji z sukni) i nie musisz też od razu (wraz ze składaniem samego oświadczenia o odstąpieniu od umowy) płacić wynagrodzenia za suknię.

Im wcześniej powiadomisz krawcową bądź salon o Twojej rezygnacji tym lepiej! Pamiętaj, że to ile będziesz musiała ewentualnie zapłacić będzie zależeć od tego jaki będzie stan zaawansowania prac na Twoją suknią.

Jak dopełnić formalności z wykonawcą sukni ślubnej by spać spokojnie?

Gdy krawcowa już wie, że z sukni zrezygnowałaś koniecznie ustal zasady i sposób rozliczenia się z nią za prace dotychczas wykonane. Gdy już ustalicie ile ewentualnie masz dopłacić spisz z krawcową/salonem porozumienie, które będzie określało poczynione przez Was ustalenia.

PS. Ja swoją suknię ślubną wybrałam już w grudniu i od tego czasu zdania nie zmieniłam 😉 Życzę Wam drogie Panny Młode cierpliwości, ogromu asertywności i odrobiny samokrytycyzmu w podejmowaniu decyzji co do konkretnego modelu sukni ślubnej… i trwania w swoich wyborach do najszczęśliwszego dnia w Waszym życiu 🙂

Kinga

Podstawa prawna:

art. 627, art. 644 Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny tj. z dnia 9 lutego 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 459)