Lampiony, balony, lasery i fajerwerki – „wymagające” atrakcje weselne

Dzień własnego ślubu (z założenia) będziesz przeżywać raz w życiu, dlatego chcesz, żeby ten „jedyny”, Twój dzień, był perfekcyjny. Co rusz wymyślasz nowe atrakcje, aby ten dzień zapadł w pamięć również Twoim gościom. Anioły na szczudłach, zimne ognie, Wasza historia miłosna malowana piaskiem, selfie mirror zamiast znanej wszystkim fotobudki… wybór wydaje się być wręcz nieograniczony, a usługodawcy z sezonu na sezon prześcigają się w nowych pomysłach. Dlaczego lampiony, balony, lasery i fajerwerki nazwałam „wymagającymi” atrakcjami ślubnymi? Bo w niektórych wypadkach wymagają one uzyskania zgody nie tylko Twojego partnera 🙂

Ale może od początku 🙂

Lampionów czy fajerwerków nie puszczamy w dzień, bo decydując się na nie chodzi nam o ten niesamowity efekt rozświetlonego nieba. Tylko, że jeśli ten efekt odbywa się w kierunku statku powietrznego (m.in. samolotu, śmigłowca, szybowca czy balonu) może spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty, które mogą stworzyć zagrożenie:

1. bezpieczeństwa statku powietrznego;

2. życia lub zdrowia załogi;

3. życia lub zdrowia pasażerów na pokładzie statku powietrznego.

Celem zminimalizowania wyżej wskazanych zagrożeń przyjęto rozporządzenie, które określa strefy przestrzeni powietrznej wykorzystywanej do żeglugi powietrznej, w których:

emitowanie lub powodowanie emisji:

1. wiązki lasera lub

2. światła z innych źródeł takich jak:

a) lampiony,

b) balony z diodami LED czy

c) fajerwerki

wymaga uzyskania zgody.

 

Strefy te są odrębnie określone dla:

1. laserów,

2. lampionów i balonów z diodami LED,

3. sztucznych ogni.

Ale nie będziemy Wam podawać konkretnych specyfikacji dla każdej ze stref, tylko podejdziemy do tematu praktycznie 🙂

 

Kiedy zgoda na wypuszczanie lampionów, balonów, laserów i fajerwerków jest konieczna?

Poniżej link do serwisu przygotowanego przez Urząd Lotnictwa Cywilnego zgodnie z art. 2 Rozporządzenia przedstawiającego strefy, w których emitowanie lub powodowanie emisji wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty może stworzyć zagrożenie bezpieczeństwa statku powietrznego albo życia lub zdrowia załogi lub pasażerów na pokładzie tego statku, a co za tym idzie strefy, w których wymagane jest uzyskanie zgody na „wymagające” atrakcje.

Wystarczy wpisać adres miejsca, w którym ma się odbyć wypuszczanie lampionów czy balonów z diodami LED lub pokaz laserów lub fajerwerków i macie odpowiedź na pytanie czy musicie występować o udzielenie zgody.

http://caa-pl.maps.arcgis.com/apps/webappviewer/index.html?id=d1bf774f23b74986ade794cc9ad13819

Jeśli właśnie się okazało, że znajdujecie się w strefie, gdzie udzielenie zgody jest wymagane, to musicie o wydanie takiej zgody wystąpić do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

 

Co zrobić, żeby otrzymać zgodę?

Mogłybyśmy Wam podać co zgodnie z Rozporządzeniem musi znajdować się we wniosku o wyrażenie zgody, ale wolę Wam podać link do gotowych formularzy, które wystarczy że wypełnicie 🙂

http://www.pata.pl/index.php?lang=_pl&opis=OPS/ops_formularze

Was będą dotyczyć formularze 2 – 5 (w zależności od tego na jaką atrakcję się zdecydujecie).

 

Jak prawidłowo wypełnić wniosek? – praktyczne wskazówki

Największy problem przy wypełnianiu wniosku może przysporzyć Wam wskazanie lokalizacji geograficznej (WGS–84) miejsca atrakcji. Dlatego też dla ułatwienie podsyłamy link. Po wpisaniu adresu, automatycznie wskaże Wam długość i szerokość geograficzną w stopniach minutach i sekundach 🙂

https://www.wspolrzedne-gps.pl/

W niektórych formularzach wymagane jest wskazanie wysokości nad poziomem morza więc… też przesyłam pomocny link 🙂

http://www.wysokosc.mapa.info.pl/

 

Gdzie złożyć wniosek?

Wypełniony formularz musi trafić (czyli ważna jest data wpłynięcia, a nie wysłania) do Ośrodka Planowania Strategicznego ASM1 na 14 dni przed planowanym terminem Waszego wesela.

Formularze mogą być wysyłane za pośrednictwem:
faksu (+ 48 22) 574 57 69, 574 57 13,
maila: asm1@pansa.pl,
lub poczty na adres:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej
Ośrodek Planowania Strategicznego ASM1
ul. Wieżowa 8
02-147 Warszawa

Jeśli korzystasz z tradycyjnej – listownej – formy złożenia wniosku, wyślij wniosek listem poleconym. Będziesz mieć nie tylko potwierdzenie, że wniosek wysłałaś ale będziesz mogła śledzić status doręczenia wniosku do adresata.

 

Jaką decyzję może podjąć Polska Agencja Żeglugi Powietrznej?

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej może:

1) wydać zgodę na realizacje pokazu;

2) wydać zgodę warunkową na realizację pokazu (na 15 minut przed realizacją wymagane jest uzyskanie telefonicznej zgody od organu ATS);

3) nie wydać zgody na realizację pokazu.

Dlatego też w przypadku uzyskania zgody warunkowej, w zasadzie do samego końca nie będziecie mieć pewności czy pokaz się odbędzie. W takiej sytuacji sami rozważcie, czy warto angażować swoje finanse na zakup pokazu fajerwerków, balonów czy lampionów, których ostatecznie nie będziecie mogli użyć.

 

Czy zawsze muszę złożyć wniosek?

Co istotne, Rozporządzenie odnosi się wyłącznie do lądowisk cywilnych i przyszpitalnych i tylko te zostały oznaczone na mapie, do której zamieściłam link.

Jednakże Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stoi na stanowisku, że wskazane jest aby każde wypuszczanie lampionów, balonów, pokaz laserów czy fajerwerków było zgłaszane.

Jeśli takiego zgłoszenia dokonacie pomimo tego, że na podstawie rozporządzenia wesele nie odbywa się w strefie wymagającej zgłoszenia to oczywistym jest, że zgodę taka dostaniecie.

Zapytacie więc, po co takiego zgłoszenia dokonywać?

Zgłoszenie takie pozwoli Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej wystosować odpowiednie ostrzeżenie dla załóg z uwzględnieniem nie tylko lotnisk cywilnych i przyszpitalnych, ale również lotnisk wojskowych (które nie są naniesione na mapę).

Dodatkowo jest to zabezpieczenie dla Was, że pokaz taki zgłosiliście i dostaliście na niego zgodę – tak na wypadek jakby ktoś się bardzo zainteresował Waszym pokazem.

 

A co jeśli nie dopełnię formalności?

Zgodnie z art. 211 ust. 12 Prawa lotniczego

Kto wbrew zakazom określonym w art 87a ustawy prawo lotnicze emituje lub powoduje emisję wiązki lasera lub światła z innych źródeł w kierunku statku powietrznego w sposób mogący spowodować olśnienie, oślepienie lub wystąpienie poświaty i w rezultacie stworzyć zagrożenie dla bezpieczeństwa statku powietrznego lub zdrowia załogi i pasażerów na jego pokładzie – podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do roku.

 

A co ze zwykłymi balonami z helem?

Wspomniane rozporządzenie w zakresie balonów odnosi się wyłącznie do balonów LED, a nie stanowi o balonach zwykłych (napełnionych helem), ponieważ zwykłe balony nie stanowią zagrożenia olśnienia, oślepienia lub wystąpienia poświaty (a o takim zagrożeniu mówi rozporządzenie).

Jednakże Polska Agencja Żeglugi Powietrznej stoi na stanowisku, że również takie pokazy powinny być zgłaszane, gdyż jej zdaniem zwykłe balony z helem również stanowią zagrożenie dla żeglugi powietrznej.

Wbrew pozorom to lampiony i balony stanowią większe zagrożenie niż pokaz fajerwerków. Związane jest to z tym, że nad lampionami i balonami nie ma się kontroli po ich wypuszczeniu w powietrze i to od siły wiatru (która w przestrzeni powietrznej może być inna niż w przestrzeni naziemnej) zależy jakie będą ich dalsze losy.

Pamiętać również należy, że nieprawidłowe korzystanie z lampionów może spowodować również zagrożenie pożarowe, ale to już temat na kolejny wpis 🙂

 

Olga

Podstawa prawna

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie użycia lasera lub światła z innych źródeł w strefach przestrzeni powietrznej z dnia 20 października 2015 r. (Dz.U. z 2015 r., poz. 1816)

Ustawa z dnia 3 lipca 2002 r. Prawo lotnicze tj. z dnia 7 kwietnia 2017 r. (Dz.U. z 2017 r. poz. 959)